Letecká škola Aeroklubu Zbraslavice provádí základní výcvik pilota kluzáků k získání průkazu s mezinárodní platností. K výcviku používáme známé a osvědčené kluzáky Let L-23 Super Blaník nebo G-103 Twin Astir.

Létání na kluzáku Vám přinese dosud nepoznané zážitky, a to i těm, kteří již někdy létali. Absolutní volnost pohybu a tichý let ve stoupavých proudech společně s dravými ptáky je zážitek pro každého.

Cenová relace od 40 000,- Kč je v současné době nejlevnější možností získání pilotního oprávnění. Uvedenou částku nicméně není třeba mít kompletní hned na počátku výcviku, finanční prostředky se „prolétávají“ postupně. Konečná cena je vždy závislá na Vaší zručnosti i časových možnostech (například časté pauzy výcviku jej prodlužují).

Výcvik provádíme tzv. Aerovlekovou osnovou, tedy všechny starty kluzáku jsou za vlečným motorovým letadlem. Tento druh výcviku je časově výrazně efektivnější, než dříve běžná univerzální osnova, obsahující většinu startů pomocí navijáku.

Doba výcviku je závislá na vhodném počasí a Vaší aktivitě. Za ideálních podmínek je výcvik možné odlétat přibližně za 4-6 měsíců, nicméně… v případě intenzivního výcviku lze k prvnímu samostatnému letu dospět do 14 dnů od zahájení výcviku. Vše záleží na Vás a dohodě s instruktory a Vaší aktivitě.

Podmínky

• Věk pro začátek výcviku není stanoven, ale ze zkušenosti doporučujeme minimální věk 14 let. Další věková omezení jsou pro první samostatné lety 14 let, pro praktickou zkoušku a získání pilotního průkazu 16 let.
  • Osvědčení zdravotní způsobilosti třídy 2, které je potřeba od prvních samostatných letů
  • Průkaz radiofonisty, který je potřeba až od prvních samostatných letů

Dejte nám o sobě vědět 🙂

Zavolejte nám na telefon (+420) 327 591 286, nebo nám napište na vlp@lkzb.cz.

Časté otázky

Kdy výcvik začíná? V jakých měsících probíhá?
V průběhu února a března probíhá teoretická příprava (typicky jde o dva víkendy).
Létat se začíná v závislosti na počasí na přelomu března a dubna. Počasí vhodné pro výcvik pak typicky končí v říjnu.

Je nutné mít kompletní finance před začátkem výcviku?
Ne, není to nutné.
Peníze žáci prolétávají postupně. Na začátek výcviku je nicméně třeba mít alespoň 8.000 Kč na několik prvních startů s instruktorem.

K čemu mě opravňuje čerstvý průkaz, a jak se mohu dál zdokonalovat?
Po získání průkazu budete moci létat v blízkém okolí letiště a přeškolovat se na další typy kluzáků. Automaticky budete pokračovat tzv. pokračovacím a dále sportovním výcvikem, a dále se zdokonalovat v pilotáži i taktice létání. Cest je hned několik, věnujeme se jim zevrubně na této stránce Pokračovací a sportovní plachtařský výcvik.