Veřejné vnitrostátní letiště Zbraslavice patří k nejstarším letištím v České republice. Jeho provoz byl zahájen v roce 1935 a založení letiště bylo trochu dílem náhody.

V důsledku zhoršení meteorologických podmínek přistálo nouzově 31. října 1931 u Zbraslavic, na polích ke kopci Poupil, dopravní letadlo Československých státních aerolinií typu Avia F.Vllb/3m poznávací značky OK-AFB.

V té době představitelé ČSA ve spolupráci s Ministerstvem veřejných prací (MVP) řešili otázku pomocných letišť na trase přes Českomoravskou vysočinu. V roce 1932 vydala komise MVP rozhodnutí o výstavbě záložního letiště u obce Zbraslavice. Tím započala jeho výstavba a o 3 roky později bylo letiště Zbraslavice otevřeno.

V době před druhou světovou válkou byl provoz na letišti příležitostný. Častými hosty zde byly letouny Baťova leteckého oddělení, které zajišťovaly spojení Zlína s filiálkou ve Zruči nad Sázavou. U příležitosti závodů či okružních letů zde měly mezipřistání i sportovní letouny.

V období okupace letištní areál nadále spravoval nástupnický úřad MVP s českým personálem, provozovateli však byly vojenské letecké školy Luftwaffe. Pro ně představovaly Zbraslavice pomocnou pracovní letištní plochu.

Po osvobození dekret presidenta republiky z 27. října 1945 č.12456 potvrdil vlastnické právo letiště Zbraslavice pro československý stát. Postupně se na letišti obnovovala činnost a v srpnu roku 1945 byl založen Aeroklub Zbraslavice, který provozoval letiště v rámci v rámci státní organizace SVAZARM.

Moderní éra rozvoje začíná v roce 1992, kdy Aeroklub Zbraslavice se stal občanským sdružením, zajišťující výcvik a sportovní leteckou činnost, ale i vlastníkem a provozovatelem letiště.

V současné době Aeroklub Zbraslavice patří mezi největší aerokluby v České republice s vlastním letištěm, jeho moderním zázemím a vlastní flotilou letounů a kluzáků. Provozujeme vlastní leteckou školu nejvyšší kvalifikace CZ/ATO-012, v roce 2019 zahájilo činnost vlastní opravárenské středisko. Každým rokem se řady Aeroklubu Zbraslavice rozrůstají o nové zájemce o sportovní letectví převážně z mladé generace a jsme hrdi na skutečnost, že jsme významným centrem především bezmotorového letectví.