Aeroklub Zbraslavice stejně jako každý rok zahajuje výcvik pilotů bezmotorových a motorových letadel. Každý výcvik začíná teoretickou průpravou, která je před zahájením výcviku potřebná. Obvykle se jedná o dva víkendy v průběhu února/března po kterých následuje praktický výcvik v letadle (samozřejmě v závislosti na rozmarech jarního počasí).

Teoretické školení v roce 2022 proběhne během těchto víkendů:

12.–13. 2. 2022
19.–20. 2. 2022

Sraz bude od 9:15 v hlavní budově Aeroklubu Zbraslavice. Začátek školení 9:30.

Teoretická výuka probíhá formou vyučovacích bloků zaměřených na jednotlivé předměty a rozsahem je vhodná pro uchazeče o bezmotorový i motorový výcvik (PPL/SPL/LAPL). Po ukončení teoretické výuky následuje přezkoušení znalostí jednotlivých vyučovaných předmětů. Teoretická příprava je pro naše žáky zdarma.Přednášenými předměty budou:

  • Všeobecné znalosti letadel
  • Letecké palubní přístroje
  • Aerodynamika a mechanika letu
  • Meteorologie
  • Navigace
  • Letecké předpisy
  • Lidská výkonnost
  • Provozní postupy
  • Základy letu

Školení je nutné pro všechny nové zájemce o létání a také stávající žáky, kteří nemají teoretickou pilotní zkoušku. Počítejte s výukou v sobotu i neděli. Každý víkend budou jiné předměty.

Pokud budou v platnosti nějaká opatření, které nám znemožní školení uskutečnit, budeme hledat náhradní termín, nebo jiné řešení. Před školením vám ještě termín potvrdíme a upřesníme si, kolik nás bude, a podobně.

Na letišti snad bude možné přenocovat (vlastní spacák se může hodit). Ubytování je v omezeném množství, kdo první napíše, ten bydlí.

Sebou potřebujete pouze poznámkový blok, tužku, svačinu a chuť dozvědět se něco nového. Administrativní záležitosti upřesníme novým žákům na místě. Protože levnější ani lepší už to nikdy nebude, nečekejte na zázrak a prostě začněte létat 🙂 Když to nezkusíte, nikdy se nedovíte, jestli na to máte.

Další informace poskytne Ondřej Nejedlý nejedlyo@email.cz


Cena praktického výcviku je úměrná schopnostem, ale také rozsahu výcviku podle předpisů EU. Do pilotní zkoušky SPL musí adept nalétat 15 hodin, z toho minimálně 2 samostatně. Rozsah toho, co se naučí povinně, je dán předpisy, a většině žáků tento počet hodin stačí. Talentovanější se ale mohou všechno co potřebují ke složení zkoušky naučit třeba i za 9 hodin (ale nalétat musí požadovaných 15 hodin). Předpisy dnes v základním výcviku nebrání v přeškolení na jednosedadlové kluzáky nebo létání v termice. Cena výcviku se pohybuje mezi 35 a 60 tisíci a tuto částku není potřeba mít celou pohromadě.

Ideální je mít před zahájením praktického výcviku (březen-duben/2022) našetřeno kolem 20 tisíc. Výcvik se dá zvládnout za jednu sezonu. Minimální věk pro zahájení plachtařského výcviku není omezen, ale ze zkušeností doporučujeme začít s létáním mezi 13-16 roky (podle dispozic uchazeče). Za společnou teoretickou zimní přípravu se u nás neplatí. Neúčtujeme ani žádné přistávací poplatky, palivové příplatky a další skryté finty. Adepti platí pouze za skutečně odlétané hodiny. Eviduje se každá minuta provozu letadla. Pokud máte další otázky ohledně organizace a průběhu výcviku, můžete napsat na nejedlyo@email.cz

button