Sportovní výcvik a výkonné plachtění

Cíl kurzu

Cílem kurzu je naučit piloty taktice rychlostní letů a přeletů, létání ve vlně a na svahu a jejich podpora ve účasti na sportovních soutěžích.

 

Vstupní požadavky

  • Platná kvalifikace pilota kluzáků GLD
  • Odznak FAI-D
  • Zdravotní způsobilost
  • Omezený průkaz radiooperatéra

Jako pilotu sportovního výcviku vám nic nebrání s našimi závodníky vyrážet na dlouhé a ještě delší přelety. Předem plánované tratě mezi otočnými body měří nejdříve 100 až 200 kilometrů, zkušenější závodníci deklarují tratě 300 - 500 km, a ti opravdoví závodníci, mnohdy členové reprezentačního týmů naší republiky, vyrážejí několikrát do roka, v závislosti na počasí, i na lety delší než 700km. Ze Zbraslavic byly v roce 2012 uletěny dva přelety delší než 1000 km. Pro získání zlaté a diamantové výšky nebo výjimečných rychlostních letů vyrážejí naši piloti do dlouhé vlny. Velmi zajímavé rychlostní lety se piloti učí provádět také na svahu. Sportovní piloti přispívají záznamy z provedených letů do Celostátní plachtařské soutěže (www.cpska.cz). Významné lety pak piloti předkládají k posouzení sportovnímu komisaři a po splnění podmínek dostávají další ocenění - Zlatý odznak FAI. Mimořádné sportovní výkony jsou hodnoceny diamanty, které se přidávají ke Zlatému odznaku a jsou maximálně tři. Pilot, který splnil podmínky pro získání Zlatého odznaku FAI se třemi diamanty je zaznaménán v mezinárodní databázi. 

Držitelem stříbrného odznaku FAI je ve Zbraslavicích 46 pilotů, držitelem zlatého odznaku FAI je 7 pilotů, držitelem zlatého odznaku FAI se třemi diamanty za mimořádné sportovní výkony jsou 4 piloti a jeden pilot je držitelem zlatého FAI odznaku se třemi diamanty a dodatkem za let na 1000 km.

Pokud nemáte sportovní ambice a zájem o výkonné lety na vzdálenost a medaile ze závodů, můžete si jen tak v pohodě kroužit nad místní krajinou, na dokluz od letiště, abyste se nemuseli obávat přistání do pole, nebo ve dvoumístných větroních svézt přátele.