Létání podle přístrojů na jednomotorových letounech - kvalifikace IR(A)SEP

Cíl kurzu

Cílem kurzu je vycvičit piloty na úroveň odborné způsobilosti nezbytnou k řízení letounů při letech IFR a za meteorologických podmínek pro let podle přístrojů IMC.

 

Vstupní požadavky

  • Žadatel o IR/SEP musí mít platné potvrzení zdravotní způsobilosti 1.třídy
  • Musí být držitelem kvalifikace PPL(A) nebo CPL(A) a kvalifikace NIGHT
  • Musí mít nalétáno minimálně 50 hodin jako velitel PIC na navigačních letech

 

Výcvikový program

Žadatel musí absolvovat schválený kurz teoretické výuky k IR(A) v rozsahu alespoň 200 hodin výuky nebo jako součást teoretického kurzu ATPL.

Praktická část létání obsahuje 50 letových hodin.20 letových hodin na simulátoru a 30 hodin na letounu nebo celý výcvik může probíhat na letounu.Výcvik probíhá na letounu Cessna C-172 nebo na letounu Piper PA-28.Výcvik probíhá přednostně na letištích Brno-Tuřany, Karlovy Vary, Ostrava, Vodochody.

 

Zkoušky

Teoretickou zkoušku může žák vykonat již v průběhu praktického výcviku. Zkouška se provádí na Úřadě pro civilní letectví v Praze.

Praktická část může být provedena po úspěšném složení teoretické zkoušky.Praktická část zpravidla trvá cca 60-90 minut a musí být provedena s examinátorem z Úřadu pro civilní letectví.

 

Zápočty předchozí praxe

Držitelé CPL (A) mají praktický pilotní výcvik zkrácen na 45 hodin (20 hodin na simulátoru, 25 hodin na C-172 či PA-28). Držitelé IR (H) - kvalifikace přístrojového létání na helikoptéry - absolvují pouze 10 hodin praktického výcviku.