O letecké škole Aeroklubu Zbraslavice (CZ/ATO-012)

Trocha nedávné historie

Poměrně velký rozvoj motorového létání v Aeroklubu Zbraslavice v letech 1995 - 2001 přivedl tehdejšího předsedu aeroklubu Dr. Ing. Milana Kameníka na myšlenku zřídit při Aeroklubu Zbraslavice FTO pro modulové výcviky PPL, MEP, CPL, FI, IR.

Po počátečních konzultacích na ÚCL bylo jasné, že zvyšování počtu FTO v naší republice není příliš žádoucí, spíše je snaha zkvalitňovat činnost škol stávajících. Nicméně jsme začali s přípravou potřebné dokumentace a budováním technického a pomocného zázemí pro činnost školy dle požadavků předpisu JAR.

Během schvalování a auditů jsme se setkali s velmi korektním a seriózním přístupem pracovníků sekce letové a provozní, zejména ing.Vladimíra Horáka, ing.Václava Javůrka a ing.Zuzany Kapustové. Osvědčení o schválení CZ/FTO-012 pro praktické modulové výcviky PPL, CPL, MEP jsme obdrželi s platností od 5. června 2002 a činnost naší školy mohla být zahájena.

Pro výcviky k získání kvalifikace letového instruktora FI/A/ jsme oprávnění získali 14.března 2005, oprávnění pro výcviky k získání NIGHT, IR/SEP, IR/MEP, FI/MEP jsme získali 30. dubna 2008.

S platností od 10. února 2014 jsme završili přechod z FTO na ATO dle nové evropské legislativy. Podle nové legislativy nabízíme tyto druhy výcviků: PPL (A) - soukromý pilot letounů, CPL (A) - obchodní pilot letounů, MEP land - třídní kvalifikace pro vícemotorové letouny, IR (A) - přístrojová kvalifikace, FI (A) - letový instruktor, rozšíření FI (A) pro MEP land, TOWING S/BAN - kvalifikace pro vlečení transparentů nebo kluzáků, NIGHT (A) - kvalifikace pro lety v noci.

S platností od 10. února 2014 jsme završili přechod z FTO na ATO dle nové evropské legislativy a stali jsme se držtelem oprávnění CZ/ATO-012. Od 27. února 2015 jsme pokročili s rozšířením poskytovaných výcviků a stali jsme se jednou z mála škol, která poskytuje certifikovaný výcvik podle evropské legislativy i pro plachtaře.

Kompletní certifikát ke stažení zde: Certifikát ATO

 

Naše filozofie

Od počátku klademe důraz na kvalitu poskytovaného výcviku jednotlivým frekventantům, nikoli na kvantitu prováděných výcviků, protože činnost FTO je pouze jednou z činností Aeroklubu Zbraslavice.

Dlouho jsme byli jedinou FTO vlastněnou a provozovanou aeroklubem. Všechny ostatní FTO v naší republice jsou až na výjimky soukromé komerční subjekty. Nabízíme proto frekventantům i alternativu s klubovým životem na letišti. Toho využívají především ti, kteří u nás provádějí výcviky od PPL do CPL a IR. Většinu frekventantů modulových výcviků kromě členů našeho aeroklubu jsou snad právě i proto členové z jiných aeroklubů v ČR.

Majitelem letiště Zbraslavice je Aeroklub Zbraslavice z.s., letouny využíváme také i pro jinou leteckou činnost, než je ATO, nemáme žádný velký aparát zaměstnanců. To vše nám umožňuje mít malé režijní náklady a proto i naše ceny za letové hodiny jsou na nižší úrovni, než v čistě komerčních školách.

 

Personál školy a instruktorský sbor

 

Vedoucí instruktor létání /CFI/: Martin Mezera

Zástupce CFI: Petr Miller

Vedoucí výcviku /HT/: Martin Mezera

Instruktor: Miroslav Čermák

Instruktor: Jiří Bláha

Instruktor: Kamil Skála

Instruktor: Štefan Koprda

Instruktor: Libor Smolík

Instruktor: Karel Průša

Instruktor: Petr Merrel

Instruktor: Tomáš Ján

Vedoucí instruktor pozemní výuky /CGI/: Tomáš Ján

Auditor pro vnitřní audit: Ondřej Nejedlý

Statutární zástupce: Jan Hýla

image

Vyhlídkové lety

Prohlídněte si vše z pořádné výšky!

Více zde
image

Plachtění

Podmínky jsou u nás vážně skvělé

Zde to nosí
image

Soutěže

Organizujeme významné sportovní soutěžě

Zde jsou
image

Historie

Zbraslavicemi se převalily dějiny

Čtěte zde